تبلیغات
مرکزپیش دانشگاهی دهخدا - دلایل و درمان بوی بد دهان

دلایل و درمان بوی بد دهان

چهارشنبه 17 مرداد 1386

دلایل و درمان بوی بد دهان

علم بهداشت، بوی بدن و بخصوص بوی بد دهان بی شك یك از دغدغـه هـای اغـلب افراد بـشـمار می رود. سـالانــه میلیون ها تومان صرف درمان بدبویی تنفس میـگردد. یـك آمار غیر رسمی حاكی از آن است كه بیش از200 میلیون نفر در دنیا به این عارضه دچار می باشند. مشكل بوی بد دهان می تواند به مشـكلی آزار دهـنـده و پردردسر تبـدیل گـردد كه حداقل آن تاثیر ناگوار آن در روابـط اجتماعی و زناشویی نمایان میشود.تنفس بدبو قابل درمان بوده و میتوان تا حد زیادی آنرا تقلیل داد.نكته مهم اطلاع داشتن از منشاء و دلایل این پدیده میباشد.                      

تنفس بد بو

تنفس بد بـو نـوع شـدیـدی از عـارضـه بـد تنفسی بوده و نباید آنرا با بوی بدی كه بدلیل مصرف مواد غذایی خاص مانند سیر و پیاز ناشی میگردد، اشتباه گرفت.

در بیشتر موارد، تنفس بد بو بـخـاطر رعایت نكردن دقیق بهداشت دهان و دندان، در لثه و زبان نشات می گیرد. باكتریهای مـختلف و تجزیه شدن مواد غذایی نیز در بوجود آمدن این عارضه مؤثر میباشد. تجزیه مواد غذایی منجر به تولید گوگرد و در نتیجه باعث ایجـاد بوی بد خواهد گردید.

برخـلاف تـصـورات عـامـیـانـه، بـوی بـد دهـان توسـط خـود شـخص قابل تشخیص نبوده و متاسفانه باید بوسیله دیگران فهمیده و در صورت نیاز گوشزد شود.

علل تنفس بد بو

همان طور كه قبلا نیز گفته شد، بوی بد دهان می تـوانـد بـر اثـر رعـایت نـكردن مناسب بهداشت دهان و دندان حادث شود كه در اینجا به نمونه هایی از آن اشاده میكنیم:

فساد دندانها

اگر دندانهایتان را مسواك نكرده و لابلای آنها را با نخ تمیز نكنید، دچار پوسیدگـی دنـدان خواهید شد. فساد دندان بخصوص اگر در قسمت ریشه باشد، باعث ایجاد بویی بسیار نامطبوع در دهان میگردد.

بیماریهای لثه

غفلت نمودن از لثه ها بـمرور زمـان سبب تضعیف آنها خواهد شد. انباشتگی باكتریهای در قسمتی كه دندانها به لثه متصل می گردنـد، بـاعث ایجاد مشكلاتی از جمله بوی بد دهان میشود.

فراوانی باكتریهای ناهوازی

باكتریهای ناهوازی بصورت طبیعی در دهان رشد كرده و وظیفه تجزیه غذاهای باقیمانده را به عهده دارند. این باكتریها در برخی شرایط میتوانند تكثیر شده و باعث ایجاد گوگرد و در نتیجه بوی بد گردند.

برخی مـواد غذایی، سبك زندگی و عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان میتواند باعث گـستـرش ایـن میكروب شود. محل رشد این باكتری بیشتر در پشت زبان، مجرای بینی و گلو قرار دارد. در برخی افراد این میكروب به دلیل داشتن زمینه های طبیعی و یـ دلایلی كه ذكر شد، بیش از حد لزوم تولید میگردد.

زرستومیا ( نوعی از پدیده خشك شدن دهان )

بزاق نقش مهمی در ایجاد تنفس مناسب ایفا میكند. وقتی باكتریها شروع  به تكثـیـر و زیاد شدن در دهان می نمایند، بزاق باعث تقلیل و كاهش آنها خواهد شد. از آنجاییـكه شب هنگام بزاق كمتری ترشح می شود، تـكـثیر و تولید میكروب در دهان وقتی كه فرد خواب است، بیشتر میگردد.

بعلاوه كمبـود بـزاق بـاعـث محرومت دهان از اكسیژن كافی شده و منجر به ایجاد شرایط مناسب برای تكثیر باكترهای ناهوازی میگردد. به همین دلیل است كه برخی از افـراد در صبح از تنفس بد بو رنج میبرند.

تدوین: محمد محمودی (مشاور تحصیلی E-mail:moshavermarivan@gmail.com)


--

ارسال شده در

دیدگاه ها : دیدگاه

نویسنده : شورش مرادی

صفحات وبلاگ

مطلب اخیر