تبلیغات
مرکزپیش دانشگاهی دهخدا - انتخاب رشته در كنكور سراسری

انتخاب رشته در كنكور سراسری

چهارشنبه 17 مرداد 1386

 انتخاب رشته در كنكور سراسری 

انتخاب رشته در كنكور سراسری به مراتب آسانتر و آگاهانه تر از دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

زیرا اولًا: داوطلب پس از انجام آزمون و دریافت كارنامه و اطلاع از رتبه خود دست به انتخاب می زند. ثانیاً وی مجاز به انتخاب « یكصد» رشته می باشد كه همگی از ارزش یكسان برخوردار هستند، یعنی اگر رتبه كسب شده برای قبولی در رشته و دانشگاه مناسب و كافی باشد فرقی نخواهد كرد كه این انتخاب اولی باشد و یا صدمی. امام اگر یكی از انتخابهای اول و فوقانی ما مورد پذیرش قرار گیرد به انتخابهای بعد از آن اثری داده نخواهد شد ولو آنكه رتبه حاصل به مراتب بهتر از رتبه مورد نیاز در آن رشته و دانشگاه باشد.

بررسی انتخابهای داوطلبین از شماره 1 شروع می شود و در انتخاب یكصد پایان می پذیرد اما اگر یكی از انتخابهای پیشین او مورد پذیرش قرار گیرد، دیگر شماره های بعدی مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. بنابر این در وضعیت انتخاب بالا چون رتبه داوطلب 1052 می باشد و از آخرین رتبه مورد پذیرش انتخاب اول او بهتر است پس وی در مهندسی برق علم و صنعت پذیرفته می شود و با توجه به اینكه رتبه او برای ورود به دانشگاه های امیر كبیر و تهران نیز مناسب است اما به انتخابهای بعدی او یعنی 2،3،4،… ترتیب اثر نمی دهند.

بنابراین توصیه می گردد كه: 

- انتخابهای اول شما ایده آلها باشد، هرچند كه بعید به نظر برسد.

- انتخابهای حساب شده و متناسب با رتبه كسب شده در مراتب بعدی قرار گیرند.

- در صورتیكه صرفا اخذ پذیرش در یكی از دانشگاههای كشور برای شما مطرح است و تعصب به رشته و دانشگاه خاصی ندارید، 30 انتخاب آخر را طوری تكمیل نمایید كه بیشترین شانس پذیرفته شدن را برای شما به همراه داشته باشد مثل دانشگاههای شبانه رشته های كم مطرح در نقاط دورتر و كاردانی هاو … .

 انتخاب رشته در دانشگاه آزاد 

بر خلاف دانشگاه سراسری كه ما اجازه یكصد انتخاب را داریم در انتخاب دانشگاه آزاد خیلی محدود هستیم، زیرا اولاً بجای یكصد انتخاب اجازه شش انتخاب داریم، ثانیاً هر انتخاب برای خود ارزش و جایگاهی خاص دارد، ثالثاً رشته های خوب استان تهران و یا مراكز شهرستانها اكثرا ستاره دار هستند، یعنی اینكه این رشته/ شهرها در وضعیتی قرار دارند كه در انتخاب اول تكمیل می شوند و به انتخاب دوم نمی رسند( اگر داوطلبی مایل به انتخاب رشته / شهر ستاره دار است باید حتما انتخاب اول او باشد، در هر سه قسمت غیر پزشكی ، پزشكی و پاره وقت) چنانچه رشته/ شهر ستاره دار انتخاب اول نباشد و بجای اول انتخاب دوم، سوم و یا ششم باشند انتخاب او باطل است و محاسبه نمی گردد.

پس می توان نتیجه گرفت اگر فردی انتخاب اول خود را از سری رشته/ شهرهای بدون ستاره انجام دهد شانس قبولی خود را افزایش داده است كه در این صورت دیگر اجازه انتخاب رشته / شهر ستاره دار را ندارد .

برگرفته از: مشاور تحصیلی مرکز دهخدا(محمد محمودی)  

E-Mail:MoshaverMarivan@Gmail.com

--

ارسال شده در

دیدگاه ها : دیدگاه

نویسنده : شورش مرادی

صفحات وبلاگ

مطلب اخیر