تبلیغات
مرکزپیش دانشگاهی دهخدا - تشریح تغییرات احتمالی كنكور

تشریح تغییرات احتمالی كنكور

پنجشنبه 29 شهریور 1386

رییس سازمان سنجش با تشریح تغییرات احتمالی كنكور خبرداد:
تغییرات كنكور 87 تا پایان مهر اعلام می شود.
ارایه اینترنتی كارت ورود به جلسه، استفاده از سوالات پنج گزینه‌ای و پاسخ كوتاه و تهیه بانك سوالات كنكور...


رییس سازمان سنجش آموزش كشور با اعلام تغییرات احتمالی كنكور سالهای آینده از برقراری ارتباط میان كد ملی، كد دانش‌آموزی و كارت ملی داوطلب با كنكور، ارایه اینترنتی كارتهای ورود به جلسه، دریافت وجه ثبت‌نام با استفاده از عابر بانكها، تهیه و تكمیل بانك سوالات كنكور و استفاده از سوالات پنج گزینه‌ای، پاسخ كوتاه و تستی مفهومی خبر داد.

دكترعبدالرسول پورعباس در گفت‌و‌گو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به برنامه‌ها و تسهیلات سازمان سنجش برای كنكور سال آینده، تصریح كرد: برقراری ارتباط میان كد ملی، كد دانش‌آموزی و كارت ملی داوطلب با كنكور یكی از این برنامه‌هاست،‌ به عبارت دیگر این برنامه به گونه‌ای طراحی می‌شود تا در هنگام ثبت‌نام و انتخاب رشته اینترنتی همزمان با وارد شدن این كدها توسط داوطلب سایر اطلاعات فرد خود به خود load شود.


ارایه اینترنتی كارتهای ورود به جلسه


دریافت وجه ثبت‌نام با استفاده از عابر بانكها

وی، ارایه اینترنتی كارتهای ورود به جلسه را از دیگر برنامه‌ها عنوان كرد و گفت: اگر این برنامه اجرایی شود، مراجعه حضوری داوطلب برای دریافت كارت حذف می‌شود.

رییس سازمان سنجش با اشاره به مذاكرات صورت گرفته با بانك‌ها، به ایسنا اظهار كرد: در صورت فراهم آمدن بستر مناسب دریافت وجه ثبت‌نام نیز از طریق بانكها و با استفاده از عابر بانكها انجام خواهد شد.


اعلام آخرین تغییرات كنكور87 حداكثر تا پایان مهر

وی درخصوص اعمال سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشجو در كنكور 87، اظهار كرد: كلیه تصمیمات مرتبط با نحوه برگزاری كنكور 87 در كمیته كنكور تصویب می‌شود و آخرین تغییرات نیز حداكثر تا پایان مهر در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، پس از آن نیز دیگر هیچ تغییری را نمی‌پذیریم.


تهیه و تكمیل بانك سوالات كنكور

دكتر پورعباس همچنین ادامه داد: سازمان سنجش در حال تهیه بانك سوالات برای آزمون سراسری است كه این بانك هر ساله كاملتر می‌شود، از سوی دیگر با اعمال سایر روشها كیفیت طراحی سوالات ارتقا یافته است كه پذیرش داوطلبان شهرستانی و كسب رتبه‌های برتر توسط آنان نیز شاهدی برای این ادعاست.

وی افزود: از طریق این بانك سوالات علاوه بر افزایش گستره سوالات، به سمت استانداردهای جهانی پیش می رویم.


استفاده از سوالات پنج گزینه‌ای، پاسخ كوتاه و تستی مفهومی در كنكور

رییس سازمان سنجش با اشاره به مطالعات سازمان سنجش در خصوص استفاده از انواع سوالات و روشهای آزمون سازی برای بهبود كیفیت كنكور، اظهار كرد: سوالات پنج گزینه‌ای، پاسخ كوتاه و تستی مفهومی برخی از این نمونه‌هاست كه در حال مطالعه برروی آنها هستیم.

وی در خصوص فعالیت سازمان سنجش در صورت حذف كنكور، اظهار كرد: سازمان سنجش سالانه 96 آزمون برگزار می‌كند، ضمن اینكه در صورت جابجایی كنكور با سوابق تحصیلی نیز همین فعالیتها باقی خواهد ماند، به عبارت دیگر در حال حاضر نمرات خام برای پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری اخذ می‌شود ولی در صورت حذف كنكور، نمرات خام از طریق آموزش و پرورش كسب می‌شود، بنابراین فعالیتهای مربوط به ثبت نام كنكور، فایل كردن اسامی، انتخاب رشته،‌ صدور كارنامه علمی برای داوطلب و غیره بر جای خود باقیست و تنها فرآیند برگزاری یك روزه آزمون تغییر می‌كند.


ضرورت برگزاری آزمون سراسری برای رشته‌های پررقابت كنكور

وی با بیان اینكه در حال حاضر كنكور در دنیا به صورت تلفیق آزمونهای سراسری با سوابق تحصیلی داوطلب برگزار می‌شود، گفت: به اعتقاد ما در مورد رشته‌های پر رقابت نیز همین روال باید در نظر گرفته شود ولی نظر مجلس چیز دیگریست.

وی با بیان اینكه در صورت لحاظ صرف سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشجو در رشته‌های پر رقابت، مسئولیت سازمان سنجش بسیار سنگین می‌شود، گفت: تمام تلاش ما این است تا چیزی كه در مجلس تصویب می‌شود،‌ اجرایی شود و بستر آنرا نیز فراهم می‌كنیم، با این حال بخش اعظم این بسترها باید توسط وزارت آموزش و پرورش فراهم شود، به عبارت دیگر باید نمرات خام اعلامی از سوی آن منطبق بر یك روش ایمنی و سریع باشد.

دكتر پورعباس در خاتمه خاطرنشان كرد: درهر صورت امكان دارد با حذف كنكور در برخی از بخشهای رقابتی كنكور با مشكل روبرو شویم، بنابراین پیشنهاد ما به مجلس نیز آنست كه در 5 تا 10 درصد از ظرفیتها برای پذیرش دانشجو یك آزمون سراسری در كنار اعمال سوابق تحصیلی برگزار شود.
--

ارسال شده در

دیدگاه ها : دیدگاه

نویسنده : شورش مرادی

صفحات وبلاگ

مطلب اخیر